Dr. FATMA USKANER/ USLAN ARGE Genel Müdürü (Emekli Öğretim Üyesi)

1982 yılında Gaziantep Kız Meslek Lisesinden ODTÜ Makina Mühendisliğini kazandı. 1988 yılında lisans, 1991’de Yüksek Lisans ve 1997’da Doktora derecelerini aldı. Gaziantep Üniversitesi Makina ve Tekstil Mühendisliği Bölümlerinde öğretim üyesi olarak çalıştı ve 2012 yılında emekli oldu. 1990’ların başında eşi ve meslektaşı Doç. Dr. Yusuf A. Uskaner ile oluşturdukları arge ekibi,  tezleriyle başlayan ARGE yolculuğuna Gaziantep sanayisine yönelik endüstriyel arge projeleri ile devam etti. 1996 yılında bir Tübitak-TİDEB projesi ile başlayan "Sentetik İplik Üretim Makinası" sevdası, 2009 yılından beri USLAN ARGE İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. çatısı altında Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun Sentetik Tekstil Makinaları Üretim Merkezi olma hedefiyle devam etmektedir.

2009 yılında, kadın girişimci olarak Gaziantep Teknopark’ta USLAN’ı kurdu. Sentetik İplik Makinaları üreten USLAN bir ARGE, mühendislik, danışmanlık, imalat, ithalat, ihracat ve ticaret şirketidir. USLAN’ın tasarladığı ve ARGE projeleriyle geliştirdiği makinalardan USLAN CF16 PET, USLAN CF8HT, USLAN BCF3/3C ve USLAN POY32 ve USLAN SPINLAB makinaları Tübitak-Teydeb tarafından desteklenmiştir. Makinalar PP, PET, PA ve bu hammaddelerin geri dönüşümünden iplik ve elyaf üretmektedir. Çorap ipliğinden halata, döşemelikten halı ipliğine kadar geniş yelpazede iplik üreten makina modelleri oluşturulmuştur.  Sentetik iplik sektörü için teknolojik çözümler de sunan USLAN iç piyasaya olduğu kadar yurtdışına da makinalar ihraç etmektedir. Brezilya, Suudi Arabistan, Mısır, Yunanistan… gibi ülkelere ihracat yapmaktadır. Yurtiçinde de çok sayıda firmaya makina ve teknolojik destek verilmiş ve verilmektedir.

Dr. Fatma Uskaner TMMOB, TIBTB, GSO, GTO, GAİB, TOBB-KGK ve TEMSAD üyesidir. TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler İcra kurulu üyeliği ve Eğitim komisyonu başkanlığı yapmıştır. Evli ve üç çocuk annesidir.